Turnéslut i Jokkmokk
Vi har varit på turné i fyra veckor, nu lämnar vi den sista spelplatsen: Jokkmokk. Det har varit en händelserik tid här i Norrbotten. Vi har spelat på 10 olika scener. Övernattat på 7 olika hotell och träffat massor av trevliga människor. Tack för allt. Och framför allt, ett stort tack till teknikerna!
Ett varmt tack till Marcus – The Boss. Utan att höja rösten lastar han in, bygger upp, drar kilometervis med sladdar, ställer in ljud, kör ljud och ljus felfritt och känsligt under föreställningen, samlar ihop samma sladdar, och ljus packar ner – och åker vidare till nästa scen. Idag sa Marcus: Jag längtar hem! Men det var nog ett skämt... Marcus har en helt egen humor, tex ”Har du hört den om dom två tomaterna som satt och fiskade. Plötsligt sa den ena ”SE..NAPP”!
Ett varmt tack till Anders – chef över tyger och inteckning. Det är hans förtjänst att det ser ut som vår scenografi smälter in i varje scen, som om den vore byggd för just det rummet. Anders är en man helt utan ålder som säkert blir över 100 år. Han kan lite om allt, har bl a spelat i dansband och sjunger för oss när han tycker vi förtjänar det.
Ett varmt tack till Tomas – the king of the road. Det är Tomas som kör lastbilen med scenografin runt i Norrbotten. Alltid hjälpsam och trevlig, och när han inte kör lastbil i norr så reser han till något varmt land och dyker och fotar konstiga fiskar.
När vi var i Haparanda och det var som kallast köpte de en ny kupévärmare till vår bil och installerade den medan vi spelade föreställning. Det är så dom är.
En stor applåd för våra hjältar: TEKNIKERNA!!!