Hoppa till innehållet

Ledning

Alexander Öberg

Teaterchef
070-468 90 83
alexander.oberg@norrbotten.se

Lothar Bellgardt

Teknisk chef
070-369 16 10
lothar.bellgardt@norrbotten.se

Hans Eriksson

Planeringschef
070-328 12 53
hans.eriksson@norrbotten.se

Camilla Wikberg Helamb

Administrativ chef
070-388 31 19
camilla.wikberg-helamb@norrbotten.se

Christine Hemdal

Verksamhetsledare Ung Scen Norr
070-380 56 88
christine@ungscennorr.se

Eva Holmberg

Marknads- och försäljningschef
070-301 02 90
eva.holmberg@norrbotten.se

Skådespelare och musiker

Sara Arnia

Skådespelare

Beatrice Bergman

Musikalartist

Nora Bredefeldt

Skådespelare

Monica Einarson

Skådespelare

Camilla Eriksson

Skådespelare

Rolf Hedberg

Musiker

Peter Hjelm

Musikalartist

Nadia Hussein

Skådespelare (tjänstledig)

Tomas Isacsson

Kapellmästare

Carl Jacobson

Skådespelare

Madeleine Johansson

Musikalartist

Mattias Jakobsson

Musikalartist

Therése Lindberg

Skådespelare

Gustav Ekman Mellbin

Skådespelare (tjänstledig)

Mikael Odhag

Skådespelare

Karin Paulin

Skådespelare

Mats Pontén

Skådespelare
070-237 39 31
mats.ponten@live.se

Maja Runeberg

Skådespelare

Kayo Shekoni

Skådespelare

Roger Storm

Skådespelare

Martin Sundbom

Skådespelare

Filip Tallhamn

Skådespelare (tjänstledig)

Daniel Träff

Skådespelare

Linda Wincent

Skådespelare

Konstnärlig avdelning

Ina Andersson

Kostymdesigner

Mona Blombäck

Scenograf
mona.blomback@norrbotten.se

Jesper Forsberg

Regiassistent

Rasmus Lindberg

Dramatiker/regissör

Paul J Medford

Koreograf

Lotta Nilsson

Scenograf

Lars G Svensson

Regissör

Teknisk avdelning

Johannes Brinck

Belysningsmästare

Rickard Bristle

Attributör

Gunnel Elfmark

Lokalvårdare
gunnel.elfmark@norrbotten.se

Mårten Eliasson

Ljudtekniker

Marcus Hagman

Belysningsmästare

Åke Karlsson

Ljudtekniker

Petter Karppanen

Rekvisitör

Therése Nilsson

Tillskärare

Kalle Nyman

Scenmästare

Robin Renlund

Vaktmästare
robin.renlund@norrbotten.se

Arvid Sandin

Skräddare

Peter Sandin

Belysningsmästare

Peter Tjernqvist

Snickarmästare

Urban Wirén

Ljudtekniker

Susanne Öhman

Sömmerska

Produktionsavdelning

Marika Hansson

Producent
070-624 34 36
marika.hansson@norrbotten.se

Gunnel Lindström

Producent
gunnel.lindstrom@norrbotten.se

Marknadsavdelning

Rayén Celedon Lavin

Biljettansvarig
rayen.celedon-lavin@norrbotten.se

Karin "Kajsa" Rönnbäck

Foajékoordinator/biljettsäljare
karin.ronnback@norrbotten.se

Linda Sinkkonen

Marknadsassistent
070-290 74 46
linda.sinkkonen@norrbotten.se

Lars Teglund

Säljare
070-286 10 30
lars.teglund@norrbotten.se

Anna Thurfjell

Marknadskommunikatör
070-601 82 21
anna.thurfjell@norrbotten.se

Administrativ avdelning

Ulla-Britt Haapalahti

Ekonom
ulla-britt.haapalahti@norrbotten.se

Cecilia Larsson

Administratör
cecilia.g.larsson@norrbotten.se